+420 607 619 154 lenka@lenkaanemcova.cz

Už jsme si vysvětlili, proč je tak důležité naučit se odpočívat. Dovolit si poflakovat se a nic „důležitého nedělat“. Nevykazovat činnost, ať už si o tom myslí kdo chce, co chce.

Teď si řekneme, jak na to. Řekneme si taky, kde nasosat energii, aniž bychom se musely snížit k upírským praktikám.

 

Odpočívejte po svém

Za odpočinek považuju cokoliv, co vám dodá energii. Někdo potřebuje odpočívat aktivně a je to v pořádku. Někdo odpočívá „naplacato“ a je to taky v pořádku. Když se ale rozhodnete odpočívat, zkuste si uvědomit, jestli to, co se chystáte dělat, je pro vás skutečným odpočinkem. Nebo jen odráží názor na to, jak má odpočinek vypadat, přejatý od vašeho okolí.

Druhou důležitou částí odpočinku je, že by vás při něm nemělo hryzat svědomí…to totiž velice užírá energii. Odpočívat s klidným svědomím vyžaduje někdy trochu práce s vnitřním nastavením. Rozhodně se to ale vyplatí!

Skvělým odpočinkem je kvalitní spánek.

 

Jak si dobít energii

Odpověď je: Pracujte se zdroji. Je to velmi jednoduchý trik. A skvělý. A funkční. A zadarmo!

 

Zdroj je vaše osobní nabíječka

Cokoliv, co vás nabíjí energií, je váš zdroj. Když si na něj vzpomenete, rozzáříte se, usmíváte se, je vám příjemně. Nabízí vám jinou perspektivu. Čistí vám hlavu. A funguje jak „plnotučně“ – tedy přímo „v procesu“, tak instantně – ve vzpomínkách, myšlenkách a představách. To je skvělé, což? Můžete si dososnout energii, i když sedíte v kanclu, v autobuse nebo kdykoliv to zrovna potřebujete!

A kam jde pozornost, tam jde síla. Takže když se soustředíte na to, co je vám milé, dodává vám to energii a pomáhá vám to zvládat i obtížné situace.

 

Vnější zdroje jsou mimo vás a vaše tělo

To, co je mimo vás a vaše tělo. Můžete to vyhledat fyzicky, ale fungují i myšlenky a vzpomínky na …

Oblíbené místo. Strom milý vašemu srdci. Vaše zahrádka s květinkami. Místo, kde jste byli na dovolené, nebo kam chcete jet.

Medvídek, se kterým jste si jako malé hrály. Zásnubní prsten. Jakýkoliv předmět, který máte rády.

Smích vašich dětí. Objetí vašich vnoučat. Nejlepší kamarádka. Milovaný muž. Skvělá vášnivá noc.

To, co rády děláte a při čem vám je dobře.

Vaše oblíbené jídlo. Vůně. Obraz.

Vaše sny a vize.

Můžete si věnovat před spaním, po probuzení nebo při jiné příležitosti chvilku na naladění se na některý z vašich zdrojů. Když se na něj naladíte, uvědomte si – jaký máte pocit? Kde v těle je? Jak přesně vypadá? Jste-li hravá, pohrajte si s tím – jakou to má barvu, zvuk, vůni, tvar?

Jedna dáma cítila teplo kolem svého srdce, když si vzpomněla na svého syna. Mělo zlatavou barvu a vůni růžové růže. Dala tomu jméno Aurora.

Čím lépe si to určíte, tím snáze se k němu můžete vracet a bude vám lépe sloužit.

 

Vnitřní zdroje jsou vaše přesvědčení a názory

Mohou vám velmi dobře sloužit… nebo házet klacky pod nohy.

Zkuste si uvědomit, že většinu toho, co máte ve své hlavě, vám tam dal někdo druhý v době od vašeho početí do cca tří-pěti let. Mně to dost pomohlo, získala jsem svobodu a udělala si inventuru. A postupně nahrazuji to, co mi neslouží, brzdí mě a brání mi ve vývoji a spokojeném životě za něco jiného – to, pro co jsem se sama svobodně rozhodla.

Můžete si věnovat chvíli a sepsat si vaše přesvědčení na téma, které zrovna řešíte. Co z toho vám je k užitku? Co by stálo za to přeprogramovat a nahradit něčím, co vám bude k užitku?

 

Hledejte nové zdroje!

Když si vypěstujete zvyk orientovat se vědomě na to, co vám dělá dobře, váš život bude brzy vypadat docela jinak.

Jak vidíte, energii máte neustále na dosah ruky. Stačí si udělat mentální návyk a soustředit se na to, co vám prospívá.

 

P.S. Zahoďte rádio, zrušte telku.

Nedávno jsem v obchodě slyšela rádio, kde se normálně a zcela vážně rozebíralo, proč je ten den příšerné ráno. Jelikož nejsem zvyklá uvažovat tímto způsobem, uvědomovala jsem si, jak významně mě to přeladilo – a stálo mě nějakou sílu vyndat si to z hlavy. Moje mysl je moje zahrádka. Já si chci rozhodovat, co do ní bude zaseto a jakým směrem se bude ubírat moje pozornost. Tato zkušenost s rádiem mě utvrdila v názoru, že vyhýbat se mainstreamovým mediím je skvělé. Doporučuju. Zvedne to kvalitu vašeho života. Fakt.