+420 607 619 154 lenka@lenkaanemcova.cz

Všimla jsem si za dobu své praxe jistých zákonitostí v používání slov. Může vám to připadat jako nesmysl a podružnost, jenže já vím a mám vypozorované, že slova, která používáme, vypovídají o nastavení našeho podvědomí a zpětně nás opět programují v našich činech.

Předkládám dva příklady nejčastějších výrazů, se terými jsem se setkávala ve fyzioterapii. Ale asi chápete, že principy fungují všude stejně.

 

„Musím začít.“

Volně přeloženo „měla bych, ale nechce se mi, z toho zase nic nebude“. Jak pravil klasik, „co se musí, to se hnusí“.

Vypozorovala jsem, že když lidé řeknou tuto větu, mají ke cvičení už předem odpor, ačkoliv si uvědomují, že by měli, protože jejich těla začínají být neodbytná.

Podobně jako když se dítěti něco nechce a dospělý si jasně uvědomuje, že by dítě mělo a proč.

V těchto případech odpor dítěte zpravidla zvítězí.

 

 „Donutit se cvičit“

Přátelé.  Dokud uvažujete o péči o své tělo v kategorii „donutit se“, házíte klacky pod nohy sami sobě. Dáváte si najevo, jaký je váš skutečný vztah k cvičení, a zároveň svůj postoj potvrzujete a posilujete.

 

Programování se

Dobrá zpráva je, že stejnou cestou můžete svůj postoj také změnit. Jednoduše změňte slova, která ve vztahu k pravidelné pohybové péči svého těla používáte. Tím pomalu měníte své programy a nastavení. Ano, i takto jednoduše to jde.

Zamyslete se, která slova by pro vás byla nejvýhodnější, aby vás podpořila ve vytváření návyku na pravidelný pohyb. Jaký pohyb si zvolíte, je na vás. Jsou přístupy vhodnější a méně vhodné, ale můj názor poslední dobou je, že je pořád lepší mít zničená kolena z fotbalu, než shnilé systémy z úplného nicnedělání.

Nejdůležitější je začít. Po nějaké době už to jde samospádem. Asi jako většina lidí neuvažuje, že si ráno umyje zuby. Má svůj návyk, vybudovaný opakováním, a tak to prostě je. A právě v začátku vám může pomoct záměrná změna klíčových slov.

 

Cesta k cíli

Vraťme se k větě „musím začít“. Oč se situace změní, když řekneme třeba „měla bych začít“? Lepší, ale taky nic moc, že? Moc váhavé.

A jaké to je, když řeknu „chci začít.“ No, to už vypadá slibněji.

A nejlepší je „ZAČNU.“

 

Jaká slova si zvolíte, je na vás. Toto je pouze příklad. A návod, jak si usnadnit přístup ke svým cílům.

Ať se vám daří!