+420 607 619 154 lenka@lenkaanemcova.cz

Jak se vám líbí vaše vrásky?

Chcete být Forever Young?

Věčné mládí frčí už nějakou dobu, řekněme pár tisíc let, podle toho, co se píše v některých starých textech, a posledních pár desetiletí ještě přitvrdilo. Komu by se nelíbilo mít vlasy bez šedin a kolena, která nevržou.

Stáří má i svá pozitiva. A dnes bych se chtěla zaměřit na echtovní stáři, žádné šedesátky.

Dnes bych s vámi chtěla sdílet moudrost, kterou mi předala moje babička.

1. Co je pro vás důležité?

Se svou babičkou jsem setkala po delší době. Babičce je 94 let. Je v domě s pečovatelskou službou. Sama si dokáže sednout na posteli, s podporou se dokáže dostat na vozík. Ale dobře jí to myslí.

Povídaly jsme si tři hodiny. Prohlížely jsme si třicet let starou fotku z doby, kdy byli za námi prarodiče na návštěvě v Rusku, kde jsme tehdy bydleli. „To byla krásná doba,“ opakovala babička… i když výraz její tváře na fotografii napovídal, že tenkrát měla nějaké výhrady.

Moje babička potřebovala dokonalý svět. Takže málokdy byla skutečně spokojená.

Teď, s odstupem času, vidí věci jinak.

Teď, když je upoutaná na lůžko. Teď, když už není cesty zpět.

První moudrost zní: Užívejte si života, jako by si ho užívalo vaše 94leté Já.

2. Jak krásná jste právě teď?

Na té 30 let staré fotografii byla babička půvabná. No ano, trochu při těle a trochu už kulhala, ale měla v sobě ženský půvab. Myslím, že kdyby teď viděla lépe, taky by si toho všimla.

Já si ale pamatuji, jak pořád s despektem mluvila o tom, že má vrásky. A že je stará. Co se pamatuji.

Jak se na to asi dívá teď?

Znám lidi, kteří se cítili staří ve třiceti. Jiní ve čtyřiceti, v padesáti.

Druhá moudrost zní: Zkuste se na sebe podívat očima svého 94letého Já 😉

3. Jaká si dáváte omezení?

Dnes, když se sama nedostane ani na balkon jejich bytečku, by babička chtěla jít ven. Aspoň na zahradu toho domu. Dnes, když už nemůže.

Jenže když ještě mohla, mnoho let téměř nevycházela z domu, protože se jako bývalá zdravotní sestra styděla za to, že chodí s hůlkou. Co by tomu řekli lidi? Mnoho let tak strávila zavřená v bytě, protože se tak prostě rozhodla.

Při terapiích se staršími klientkami se občas vynoří téma „život už mi utekl“, „na to jsem stará“, „to v mém věku už nejde“ a podobně. Bývá jim mezi 55 a 65 lety.

Třetí moudrost zní: Kde se dnes omezujete v představě, že jste „staré“? Podívejte se na svůj život očima svého 64letého Já.

Možná změníte názor 😉

4. Využíváte požehnání dnešní doby?

A ještě jednu věc jsem si u babičky připomněla, a sice, v jak báječné době nyní žijeme. Máme možnosti, které ona neměla. To, co si musela poctivě odžít, všechny vztahové zádrby, emoční zranění a traumata, která jí formovala život… to všechno musela vláčet s sebou jako batoh nacpaný kamením. Neměla nástroje, jak s tím pracovat.

My je máme. Můžeme si vybrat, jak chceme žít. Máme přístup k vědění, které nám umožňuje tvořit si život, jaký si přejeme. K terapiím, které nám ten batoh sejmou ze zad, abychom mohly kráčet nalehko.

. . .

Existuje pět základních principů, které otevírají dveře ke svobodnému životu. Když je poznáte a pochopíte, budete si moci začít tvořit život skutečně po svém.

O nich je kurz 4 + 1 klíč k Nebi na Zemi.

Věřím, že kdyby je měla moje babička, prožila by svůj život jinak. Jak by se asi změnil její pocit, kdyby se teď ohlížela?

Jak se chcete cítit vy, až se v 94 letech ohlédnete za svým životem?

Pojďte zjistit, jak si udělat Nebe na Zemi už dnes.

Pět dní. Pět principů. V pěti e-mailech.

S meditací s hudbou Martina Rogera Sabola.

S podporou uzavřené FB skupiny.

Od 5. 7.

Za 1.290 Kč.

Ideální náměty na rozjímání v teplých letních večerech.

Tak co, jdete do toho?

Jak by se rozhodlo vaše 94leté Já?

Kurz 4+1 klíč k Nebi na Zemi najdete v sekci Digitální produkty.

Přeji vám krásný Letní Slunovrat – bránu do Léta.

A ať se vám daří 🙂