+420 607 619 154 lenka@lenkaanemcova.cz

Taky jste byly vychovávány k „vykazování činnosti“? Pěkně výkony, výsledky, jen žádné poflakování?

Je to způsob výchovy děděný z generace na generaci. Taky jsem si tím prošla a zbytky tohoto „software“ na sobě ještě pořád cítím.

A víte, co mi pomohlo s jeho přeprogramováním? Když jsem si uvědomila, že odpočívat je moje povinnost – vůči sobě, svým blízkým i světu 🙂

 

Zejména jste-li žena, máte možná ještě pořád pocit, že všechno ostatní je důležitější, než vy. Že je podstatnější, aby byly v pohodě a spokojené vaše děti, muž, pes…uklizený barák…navařenonakoupenovypránovyžehleno… Pravdou, za kterou si stojím, je ale toto:

Abyste se naučila odpočívat je důležité nejen pro vás, ale i pro vaše okolí.

Jak to vypadá, když jste vyčerpaná? Unavená? A jak, když jste odpočinutá a v pohodě? Jak je s vámi ostatním? Jak se cítíte vy?

Můžete si jednoduše představit samu sebe jako džbán na vodu. Je pak snadné si uvědomit, že skutečně dávat se zebe můžete až tehdy, když sama máte dost.

Jaké by bylo, kdybyste dala sebe na první místo? Nebo aspoň na roveň ostatním?

Nepohodlné? Cítíte se provinile? Výborně!

Jakmile si to skutečně uvědomíte, můžete s tím začít pracovat. Pomalu a postupně měnit drobné detaily všedních dní podle toho, jak měníte své priority.

Že to není tak jednoduché? No to máte pravdu. Žijeme v hlubokých kolejích zažitých předsudků a názorů, které do nás natlačily v procesu výchovy. Ale možné to je, to vám garantuji. A na začátku stojí rozhodnutí.

A když se rozhodnete, vždycky se ukáže cesta, která vás dovede k cíli, pro který jste se rozhodla.

Můžete třeba přijít za mnou. Mé klientky sice přicházejí zpravidla s fyzickými obtížemi, ale obvykle se záhy ukáže, že bolesti vznikají z velké části vlivem nevhodného žebříčku priorit a chronického zanedbávání svých potřeb a svého těla. Jakmile se jednou podaří identifikovat, v čem je háček, postupnou změnou konkrétních návyků podpořenou odborným ošetřením a malými dávkami cvičení šitými na míru se pomalu zrodí docela nový život.